Nerde Eski Bayramlar ve Mehteren takımımız


Bu makale 2015-05-08 23:12:03 eklenmiş ve 1221 kez görüntülenmiştir.
Mehmet YAŞAR

Nerde Eski Bayramlar ve Mehteran takımımız

Eski den 23 Nisanlarda veya diğer Milli Bayramlarımızda hemen hemen her öğrencinin bir etkinliğe katılımı sağlanır ve çalışılarak yarışacakları doyasıya kutlanan bayramlarımız olurdu. Eskiden bayramlarda tüm öğrenciler rol alarak bayramlara katılırlardı. Şimdilerde ise öğrenciler bayramlarda sadece okulların tatil olduğu günler olarak seviniyorlar.

Bizim zamanımızda okulun son günlerine gelirken sınıflar süslenir, daha bayram gelmeden her öğrenci bayram heyecanını birlikte hepberaber yaşardık. Bayram günü ise sadece öğrenciler değil öğrenci velileride çocuklarının ellerinden tutarak bayramlara katılırlardı. Tüm bölge insanı o gün bayraklarımızı elimize alarak ve iş yerlerimize asarak bayrama veya etkinliklere koşardık. Bayram günlerinde tüm öğrenciler, ana-babalar, ağabeyler, ablalar tüm bölge halkı coşkuyla bayramı kutlardık.Sahi nerde o eski bayramlar. Nerde o eski coşku. Nerde, o eski değerlerimizi sahip çıkamadığımız bayram ruhumuz. Bu sene daha geçen ay içinde yapılan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, her okuldan üç beş öğrenci dışında çocuklarımızın kutlayamadığı, bayram heyecanını yaşayamadığı; anlamını bilmeyip, adını dahi doğru dürüst söyleyemediği Çocuk Bayramı gününü sözde kutlamıştık. Biz elimize şöyle çocuklarımızla birlikte bayrak alarak 23 Nisan’ı kutlayamadık. Ulu Atatürk’ün 23 Nisan 1920’de İlk Türkiye Büyük Millet Meclisini açtığı günün hatıratına, çocuklarımıza bayram olarak hediye ettiği günümüzü kutlayamıyoruz. Gel görki bu gün, elbette olması gereken fakat öncelik sırası düşündürücü olan, Bulancak Belediye Başkanlığı adı altında Mehteren takımımızın görüntüsüyle karşılaştık. Oysa ben daha dün kızımla yürüyemediğim o eski bizim yaşadığımız bayramları yaşayamazken Mehteren Takımımız görücüye çakarıldı. Belediye Başkanı, İlçe Milli Eğitim Müdürü, İlçe Müftüsü ve Akparti Giresun Milletvekili ve aynı zaman da Ak parti 2. Sıra Giresun Milletvekili adayı Adem Ttatlı’nın birer konuşma yaparak 31 kişiden oluşan, kaçının Bulancaklı olduğu belli olmayan Mehteren takımımızın görüntüsü kızımla yürüyemediğim bayramı hatırlattı.Tüm bunlara ve her şeye rağmen çocuklarımızın bayramlarını doyasıya yaşamasını, milli bir değerimiz olan bayramlarımıza Mehteren takımımıza sahip çıktığımız gibi değer verilmesini istiyorum. Ha bu arada Mürsel Gülmez Tiyatro Günleri’nde protokolun aynı şekilde yürüyüşte yerini alacağını umut ediyorum. Kültürel ve sosyal alanda olduğu gibi bayramlarda, festivallerimizde aynı çoşkunun yaşanmasını diliyorum.

MEHTER; kelime anlamı olarak mızıkacı, çadırcı, kavas gibi manalarda kullanılmış bir tabirdir. Mehter Farsça ” MIHTER” kelimesinin Osmanlılarca ULU-BÜYÜK manasına gelen bir kelimesinden alınmıştır. Dilimizde bu kelimenin Arapçalaştırılmış şekillerinden ” MEHTER” kullanılmaktadır.Mehterin tarihçesine baktığımızda ise karşımıza uzun bir geçmiş çıkar. Türklerin savaşlarda müzikle askerleri coşturması Hunlular zamana, Mete Han’a kadar uzanır. Neredeyse tarih boyunca bütün Türk devletleri savaşlarda müziği değişik şekillerde kullanmışlardır. Ama ilk profesyonelce bando takımını Osmanlılar, Mehter adıyla kurmuşlardır. Tam olarak ne zaman ve kim tarafından kurulduğu bilinmemekle birlikte, Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Bey’le Osmanlılar tarihinde yer almaya başladığı bilinmektedir.  Osmanlılara ise Selçuklular’dan geçmiştir. Mehter, Yeniçeri ocağının bir parçasıydı. Bu ocak kaldırılınca kapatıldı sonra yeniden açıldı. Günümüzde en ünlüleri fatih ve eyüp mehteran bölükleridir. 13yy. ilk kez yazılı kaynakta Mehter adı geçiyor.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Bulancak Haber
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi