İLÇEMİZDEN ÜNİVERSİTE SINAVLARININ KAZANAN VE İL DIŞINDA OKUYACAK ÖĞRENCİ VE VELİLERİNE BİR KAÇ UYARI:


Bu makale 2018-09-02 14:05:46 eklenmiş ve 6097 kez görüntülenmiştir.

 

İLÇEMİZDEN ÜNİVERSİTE SINAVLARININ KAZANAN VE İL DIŞINDA OKUYACAK ÖĞRENCİ VE VELİLERİNE BİR KAÇ UYARI:

 

 

Üniversiteyi yeni kazanacak olan öğrencilerin Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’na (YURTKUR) yerleşememeleri durumunda,   Üniversite yurtları, özel yurtlar ve ev kiralama gibi üç seçenekten birini seçmek zorundalar.

 

 

·       *Özel yurtlarda kalmayı düşünen öğrenciler öncelikle yurt ’un öğrencilere vereceği hizmetleri çok iyi sorgulamalı, güvenlik, temizlik, ısınma, yemek ders çalışma alanları, konaklama yapılacak odalar, yine  Yurtların oda, özel etüt odaları, kantin ya da dinlenme odaları gibi sosyal mekanları  yerinde,  görülerek karar verilmeliler.

 

 

·       . Örneğin odalarda her öğrenci için bir çalışma masası var mı? Çalışma salonları yeterli donatıya sahip mi? Öğrencilerin dinlenebilecekleri sosyal mekanlar oluşturulmuş mu?

 

 

·       *Yurt ta kalmaya karar veren öğrenciler sözleşme imzalamadan önce yurt ‘un kendisine vereceği hizmetlerin tamamı ayrıntılı olarak sözleşmeye yazdırmalılar. Öğrenciler seçtikleri yurt ile yapacakları yıllık sözleşmeyi çok iyi okuyarak imzalamalıdır.   Yurdun mutlaka Milli Eğitim Bakanlığı’ndan onaylı bir yurt olduğuna dikkat edilmesi gerekiyor.

 

 

·       Yurt binasının öğrencilerin kullanımı açısından uygun olup olmadığına bakılmalı, deprem, yangın gibi olası durumlara karşı çözümlerine ve yangın merdivenin olup olmadığına varıncaya kadar bakılmalı.

·       *Ödemenin ne şekilde yapılacağı, taksitle ödeme yapılması halinde taksitli ödemelerin listesinin sözleşmeye yazılması gerekir. Ayrıca bazı yurtların aylık taksitler halinde yapılacak ödemeler karşılığı senet aldığı görülmektedir. Senetler verilirken tek senet verilmemeli her aylık ödeme için ayrı ayrı senetler verilmeli ödeme yapılırken senet alınmalıdır. Senetlerin nama yazılı olarak verilmesine dikkat edilmeli. Tek senek verildiğinde çeşitli nedenler ile yurttan ayrılma durumunda tek senet olması nedeniyle bazı yurtların bu senetleri icraya koyduğu geçmiş senelerde şikayet konusu olmuştur.

 

 

·       *Öğrenciler sözleşme imzalayacakları yurtlar ile ilgili tüm özelliklerin ve öğrencilere verilecek olan hizmetlerin detaylarının yazılı olmasını talep ederek ve bunların sözleşmede yer aldığını görerek imza atmaları önem arz etmektedir. Verilmesi taahhüt edilen hizmetler ya da sözleşmede yazılı özelliklerin yurtta olmadığı anlaşıldığı taktirde öğrenciler tek taraflı sözleşmeyi hiçbir cezai şart ödemeden fesh edebilirler. O nedenle sözleşme çok önemlidir. İmzalanan sözleşmenin bir örneği mutlaka alınmalıdır. Verilen senetler sözleşmeye yazılmalıdır.

 

 

·       *Bazı yurtlar sözleşme imzalama aşamasında depozito talep edebilirler, talep edilen bu depozito bir aylık tutardan fazla olamaz, verilen bu depozitonun ne şekilde iade edileceği de sözleşmede açık belirtilmelidir.

 

 

·       *Yurt kalan öğrenciler kısa bir süre sonra ayrılarak ev tutmaktadırlar, bu gibi durumlarda öğrenci yurtta kaldığı sürenin bedelini öder, hiçbir cezai şart ödemez, senet vermiş ise ayrılırken, vadesi gelmemiş senetleri yurt tarafından iade edilir.

·       *Ev kiralamak isteyen öğrenciler, evin özelliklerini ödemenin ne şekilde yapılacağı depozito ödeniyor ise depozitonun iadesinin nasıl iade edileceği kira sözleşmesine mutlaka yazılmalı, kira ödemeleri ise banka kanalıyla yapılmalıdır. Evde kaç kişi kalınacak ise sözleşmede belirtilmeli, aksi halde ev sahibinin sözleşmeyi fesih hakkı doğar.

 

                                                                           Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF)

                                                                            Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER)

                                                                                             Genel Başkanı

                                                                                                 Aziz Koçal

 

 

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Bulancak Haber
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi