Uygulamalı Fındık Rehberi Kitabı


Bu haber 2022-04-18 15:24:02 eklenmiş ve 966 kez görüntülenmiştir.

 

-Fındık ihracatçılarından Uygulamalı Fındık Rehberi Kitabı

-Kitapta üretimden tüketime kadar tüm bilgiler ve gelişmeler yer alıyor

-KFMİB Başkanı Sevinç, “Dünya fındık tüketiminde rakiplerimize üstünlük sağlamanın çabası içindeyiz.”

-Verim düşüklüğü vasfımızı tehdit ediyor.

 

Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (KFMİB) tarafından yayınlanan Uygulamalı Fındık Rehberi kitabı ile dünyada Türk fındığının tüketimini artırırken, rakiplere de üstünlük sağlama amaçlandığı bildirildi.

 

386 sayfa ve renkli olarak hazırlanan Uygulamalı Fındık Kitabı’n önsözünde KFMİB Başkanı Edip Sevinç, Türkiye’deki fındık alanlarının yaklaşık 740 bin hektar olduğunu hatırlattı.

Sevinç, İtalya, Gürcistan, ABD ve Şili gibi rakip ülkelerde 150-285 kilogram aralığında olan dekarda üretimin Türkiye’de 80-110 kilogram aralığında bulunduğuna dikkat çekerek,  “Rakip ülkelerdeki verimliliğe ulaşılabilmesi halinde ülkemizin dünya üretim ve ihracatındaki payının tekrar eski yüksek oranlarına dönebileceği açıktır. Verimin düşüklüğü en büyük fındık üreticisi ülke vasfımızı tehdit ettiği gibi, maliyetlerin yüksek kalmasına da neden olduğu için rekabetçiliğimi de olumsuz etkilemektedir” dedi.

 

Dünya üretim ve ihracatındaki payımızın yüzde 80 seviyelerinden, son yıllarda üretim yönünden yüzde 60-70 seviyelerine düştüğüne dikkat çeken Edip Sevinç, kitabın başta fındık üreticiler ve ihracatçılar olmak üzere fındığa ilgi duyan tüm kesimlere fayda sağlayacağına inandıklarını söyledi.

 

KFMİB Başkanı Sevinç yazısında şu görüşleri savundu:

“Sahip olduğumuz kaynakları daha verimli kullanmak suretiyle üretimi ve kaliteyi artıracak çalışmalar gün geçtikçe daha da önem kazanmaktadır. Bu çalışmaların fındıkla ilgili tüm paydaşlar için hem sosyal, hem de ekonomik dönüşümünün çok fazla olacağı tartışılmaz bir gerçektir. Değişmez hedefimiz olan dünya fındık tüketimini Türkiye orijinli fındıklarla karşılamak ve rakiplerimize üstünlük sağlamak ancak bu yolla mümkün olacaktır.”

 

Uygulamalı Fındık Rehberi Kitabı Ziraat Yüksek Mühendisi Şenel Öztürk, Ziraat Mühendisleri Ömür Duyar ve Engin Öztürk tarafından hazırlandı.  Sektörün paydaşlarına ücretsiz olarak dağıtılan kitapta Dünya da ve Türkiye’de fındık tarımının yanı sıra bitkinin yetiştirilmesi, hastalık ve zararlıları ile mücadele edilmesi, iyi ve sözleşmeleri tarım uygulamaları ile üretimden tüketim aşamasına kadar olan gelişmeler ile istatistikler ve sektördeki temel sorunlar da yer alıyor.

 

 

 

 

ETİKETLER : Uygulamalı Fındık Rehberi Kitabı BULANCAK HABEWR GİRESUN HABER
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Bulancak Haber
CANLI YAYIN
CANLI YAYIN
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi