TMO; KG BAŞINA 6 TL KAR ETMİŞTİR.


Bu haber 2020-07-28 19:10:41 eklenmiş ve 57848 kez görüntülenmiştir.

 

İYİ Parti kurucu merkez ilçe başkanı ve il başkan adayı Abdulkadir Eroğlu, sayın Başkan tarafından açıklanan fındık fiyatları ile ilgili açıklamalarda bulundu:

 

 

‘TMO nun açıkladığı fiyatlar üretici açısından bakınca tamamen yetersiz olduğu açıktır. TMO geçen sene 24 tl den fındık satmış olup, son ihalesine de 300.000 ton teklif gelmiş tabii ki 300.000 ton karşılanamadığından fiyatların 30 tl ye yükseleceği beklentisi oluşmuştu. Fındığı üreticiden 18 tl ye alan TMO 24 tl den satarak arada kg başına 6 tl kar etmiştir. TMO bu karını fındık üreticilerine dağıtmalıdır. TMO nun pazarlama sıkıntısı yoktur. Çünki ihracaatçı TMO dan almayı tercih etmekte çünkü fındık ile ilgili kriterler titizlikle uygulanmaktadır. Geçen sene 320.000 ton ihracaat yapılmış olup, bunun hepsini TMO dan almak ihracatçının işine gelmektedir. 6,5 dolar ortalaması ile ihraç yapılmakta bu da 45 tl ye denk gelmektedir. 22,5 tl ye fındık alıp 45 tl tam 2 katıdır bu iki kat kar direk üretici yerine tüccara kalmaktadır.

 

 

Çikolata tamamen Giresun kalite fındıktan olmaktadır. Levant kalite ile Giresun kalite arasındaki fark düşüktür. Giresun kalite fındık 24 tl olmalıdır.

 

 

TMO fındık alımına sezon ortasına doğru başlamakta ve sezon açılışı da bu sebeple düşük fiyatla olmaktadır. TMO fındık alımına 1 ağustos itibari ile başlamalıdır. Bu konuda herhangi bir açıklama yapılmamıştır.

 

 

TMO fındığı borsa vasıtası ile almakta ve laboratuvar titizliğinde kriterleri uygulamaktadır. Bu yüzden işlemler uzun süreceğinden örnek alım yeri çoğaltılmalı laboratuvar işlemleri hızlandırılmalıdır.

TMO ayrıca her ilçe için hesaplanan bir kota uygulamakta ve üretici fındığının tamamını TMO ya teslim edememektedir. Halbuki TMO satış problemi yaşamamakta ve hatta geçen sene gelen talebi bile karşılayamamıştır. Dolayısıyle kota uygulanmamalı eğer uygulanacaksa da uygulamada biraz esnek davranılmalıdır.

Sayılan tüm bu sebepler ile fındık piyasası düşük fiyatlarla açılmakta ve fındık gelirini bekleyen dar gelirli ve fakir aileler pazara erken indirerek düşük fiyattan fındık satmak zorunda kalmaktadır. Piyasa ile TMO fiyatı arasında çayda olduğu gibi fiyat farkı oluşmakta, bu fiyat farkı da direk aracıların karına katılmakta fakir üretici mağdur olmaktadır.

 

TMO Ağustos ayında fındık alımına başlamalı ve kota uygulamamalıdır.

 

Bunun için ilçelere de Giresun merkez borsa ağına bağlı lisanslı depolar kurulmalıdır. Fındığın fiyat dalgalanmaları ancak böyle önlenebilir.’ dedi

 

ETİKETLER : TMO ; KG BAŞINA 6 TL KAR ETMİŞTİR BULANCAK HABER GİRESUN HABER BULANCAK GİRESUN İYİ PARTİS ABDULKADİR EROĞLU
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Bulancak Haber
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi