GRÜ; GAZETECİLERLE SOHBET TOPLANTISI YAPILDI


Bu haber 2020-02-24 16:51:46 eklenmiş ve 29031 kez görüntülenmiştir.

 

Rektörümüz Prof.Dr. Yılmaz CAN, Üniversite ile ilgili kamuoyunu meşgul eden konular  ve bu konular hakkında devam eden gelişmeler hakkında bilgilendirme yapmak üzere, 24 Şubat 2020 Pazartesi günü Rektörlük Toplantı Salonunda, ilimizde görev yapan yerel ve ulusal basın temsilcileriyle bir sohbet toplantısı gerçekleştirdi.

 

Çok sayıda gazetecinin katıldığı toplantıda Rektörümüz Prof.Dr. Yılmaz CAN, Üniversite olarak öncelikle fiziki sorunları çözmeye çaba harcadıklarını dile getirerek; Giresun Merkez’de iki ana kampüs olarak yerleşmeyi planladıklarını, bu ana kampüslerden birinin Güre mevkiinde, diğerinin de Aksu Mahallesinde yapılmakta olan Eğitim ve Araştırma Hastanesi bölgesinde olacağını ifade etti.


 

 

 

Tıp fakültesi morfoloji binası için, 47 milyon TL. civarında bir ödeneğin yoğun çabalar sonucunda ayrıldığını, inşaatın TOKİ tarafından Haziran-Temmuz döneminde ilk etapta 12 milyon TL. civarında bir iz ödenekle başlayacağını açıklayan Rektörümüz, ayrılan ödeneğin bütçe kalemlerine aktarılması halinde,  en geç üç yıl içinde bu binanın tamamlanacağını söyledi.

 

Diş Hekimliği Fakültesinin daha önce Bulancak ilçesinde açılması için Senato kararı alınmış olduğunu, bunun akademik gelişme açısından yanlış bir karar olacağına vurgu yapan  Rektörümüz Prof.Dr. Yılmaz CAN;  ilgili siyasi ve bürokratik çevrelerle görüşme yapıldığını, yanlıştan dönüldüğünü, bu fakültenin, sağlıklı bir şekilde gelişmesi için Giresun Merkez’de Aksu Yerleşkesinde kurulacak olan Sağlık Kampüsünde yer alması için anlaşıldığını söyledi.  Diş Hekimliği Fakültesinin binası için halen TOKİ’nin mülkiyetinde bulunan yaklaşık 25 dönümlük bir arazinin alınması için de çalışmalar yaptıklarını ifade etti. Diş Hekimliği binası yapıldıktan sonra, kliniklerin donanımı için yaklaşık  6-7 milyon TL. paraya ihtiyaç olduğunu dile getiren Rektörümüz, devlet bütçesinden karşılanamaması halinde bu paranın Giresun’lu iş adamları tarafından karşılanması için bizzat kendisinin çaba göstereceğini ifade etti.


 

 

Diş Hekimliği Fakültesine öğrenci alımı için öncelikle zorunlu branşlarda öğretim üyesi  ihtiyacının giderilmesi gerektiğini söyleyen Rektör CAN, bu durumu gündeme aldıklarını, yakın zamanda öğretim elemanı ihtiyacının giderileceğini ifade etti.

 

Aksu Mahallesindeki  Eğitim Araştırma Hastanesine bahar döneminde taşınılacağını hatırlatan Prof.Dr. Yılmaz CAN, en büyük problemin yardımcı sağlık personeli açısından yaşanılacağını dile getirerek, mevcut personele ek olarak  600’den fazla personelin zamanında alınması için Sağlık Bakanlığı yetkilileriyle sürekli görüşme halinde olduklarını hatırlattı.

 

 

Eğitim Araştırma Hastanesinin fiziki donanımının tamamlanması yolunda çalışmalar yaptıklarını anlatan Rektör CAN, tutarı çok pahalı olan tıbbi cihazların temini için mesafe aldıklarını dile getirerek, bu cihazlardan bazısının önümüzdeki günlerde teslim alınacağını söyledi.

 

Giresun Üniversitesi’nin son görev yaptığı 2012 yılına göre akademik düzeyde oldukça gerilemesinin kendisini çok üzdüğünü ifade eden Rektör CAN, bunun birden fazla sebebi olduğunu, fiziki altyapı yetersizliği, akademik personelin çalışma huzuru bulamayışı gibi sorunlara öncelik verdiğini, Üniversite içinde huzurlu bir çalışma ortamı oluşturmak için çaba gösterdiğini dile getirerek, kadro bekleyen tüm personele kadrolarını bekletmeksizin verdiğini açıkladı.

 

Üniversitedeki aktif öğrenci sayısının 27 bin civarında olduğunu söyleyen Rektör Prof.Dr. Yılmaz CAN, kayıtlarda gözüken, ancak aktif öğrenci olmayan binlerce öğrencinin mevzuata uygun olarak kayıtlarının silindiğini, ilçe merkezlerinde meslek yüksekokulların da bu dönemde öğrenci kaybı yaşadığını ifade ederek; aynı programları tek bir yerde birleştirerek,  popüler programlar açarak mevcut öğrenci sayısını artırmayı hedeflediklerini dile getirdi.

 

 

Geçmişte, program açmak için gereken üç öğretim elemanının tamamını almama sebebiyle, öğrencisi olmayan ama açık gözüken bölümler in basında haberlere konu olduğunu  hatırlatan Rektör CAN, öğretim elemanı eksik olan ve popülerliğini koruyan programlara öncelik verdiklerini, personel alımlarında da ehliyet ve liyakat çerçevesinde, herhangi bir kişiye, kuruma iltimas göstermeden, kamu çıkarlarını düşünerek hareket ettiklerini vurguladı.

 

Rektörlük görevi boyunca açık ve şeffaf bir yönetim anlayışı içinde olacağını söyleyen Rektör CAN, kamu menfaatlerini her zaman ön plana aldıklarını ifade ederek, bunca iyi niyetimize rağmen, yanlışın içinde olan, kamu çıkarlarını zedeleyenler olabileceğini, basın mensuplarının da kendilerine bu konuda bilgi vermek suretiyle yardımcı olmalarını istedi.

 

Güre mevkiinde bulunan Fiskobirlik Entegre Tesislerine ait  araziyi Üniversiteye kazandırmak için çalışmalar yaptıklarını anlatan Prof.Dr. Yılmaz CAN; TMO, Fiskobirlik ve Üniversitenin birlikte bu konuda, her kurumu da kazançlı çıkaran bir formül üzerinde anlaşmaları gerektiğini ifade etti. Bu arazinin Üniversiteye kazandırılması için elinden gelen bütün çabayı göstereceğini ifade eden Rektör CAN, Üniversitenin sorunlarının çözümü için her fırsatta yardım ve desteğini esirgemeyen, morfoloji binası inşaatı gibi bir çok konuda çözüme ulaşmada etkin rol oynayan İstanbul Milletvekili Nurettin CANİKLİ’ye de teşekkür etti. Çözüm için TMO’nun Fiskobirliğe fındık vermesi, karşılığında söz konusu araziyi alması ve sonunda da bu araziyi Üniversiteye tahsis etmesi formülünün ağırlık kazandığını söyledi.

 

Denizcilik Fakültesinin popüler bir iki bölüm ile birlikte açılması yolunda çalıştıklarını anlatan Rektör CAN, Sivil Havacılık Yüksekokulu’nun Piraziz ilçesinde hayata geçirilerek, buradaki okulun Aksu’da kurulacak Sağlık Kampüsüne taşınacağını ifade etti.

 

Diş Hekimliği Fakültesinin Merkeze alınması karşısında, Bulancak ilçesinde Endüstriyel Sanatlar Meslek Yüksekokulu’nu hızlı bir şekilde faaliyete geçireceklerini, Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu bünyesinde sanayi ile doğrudan alakalı bazı programların da Bulancak ilçesindeki Organize Sanayi Bölgesine taşınacağını hatırlattı. Rektör CAN, Teknopark Yönetim Şirketinin kuruluşunun tamamlandığını söyleyerek, Teknopark Çalışma Ofislerinin II.Organize Sanayi Bölgesinde kurulacağını dile getirdi.

 

Gazetecilerin sorusu üzerine, bölgesel kalkınma odaklı Üniversite olma yolunda YÖK’e başvuruda bulunduklarını ancak YÖK’ün bu başvuruyu şimdilik değerlendirmediğini söyleyerek, bu yıl içinde “turizm” temalı yeni bir başvuru ile süreci takip edeceklerini ifade etti.

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına bağlı Fındık Araştırma Enstitüsünü Üniversite bünyesine katarak, daha verimli hale getirmeyi amaçladıklarını anlatan Rektör Prof.Dr. Yılmaz CAN, sorunun çözümü için Bakanlık düzeyinde görüşme yapacaklarını  ifade ederek, siyasilerden bu konuda destek  alacaklarını söyledi.

 

Giresun şehrinin en önemli kurumunun Üniversite olduğunu belirten Rektör CAN, Üniversite geliştikçe, bu şehir de gelişecek ve kalkınacaktır, Üniversiteyi göz ardı ederek, şehrin yol alması mümkün değildir, dedi.

 

Tek amacının Giresun’a ve Giresun halkına faydası dokunacak, Üniversite adına iz bırakacak olumlu çalışmalar yapmak olduğunu ifade eden Rektörümüz, gelişmenin ve kalkınmanın yolunun Üniversiteden geçtiğini hatırlattı.

 

Üniversite içinde, FETÖ örgütü gibi  zararlı yapılanmalara ilk rektörlük döneminde olduğu gibi , bu yönetim döneminde de göz açtırmayacağını belirten Rektör CAN, ehliyet, liyakat ve devlete bağlılık ölçüsü içinde alım yaptıklarını, bundan böyle de bu anlayışın aynen süreceğini ifade etti.

 

Basın toplantısının ardından toplantıya katılan gazetecilerle birlikte hatıra fotoğrafı da çektiren Rektörümüz, katılanlara teşekkür ederek, Üniversite ile ilgili haberleri yazmadan önce kendileri ile iletişim kurmalarının daha yararlı olacağını dile getirdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

ETİKETLER : GAZETECİLERLE SOHBET TOPLANTISI YAPILDI bulancak haber i giresun haber bulancak giresun Rektörümüz Prof.Dr. Yılmaz CAN
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EĞİTİM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Bulancak Haber
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi