BAŞKAN ÇAKIRMELİKOĞLU; “FINDIĞIN BAŞKENTİ GİRESUN”


Bu haber 2019-12-26 19:18:11 eklenmiş ve 872 kez görüntülenmiştir.

 

Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu basın toplantısı yaptı. Bir yılı değerlendiren ve GTSO’nun yapmış oldukları faaliyetler ve çalışmalar hakkında açıklamada bulundu.

 

bulancakhaber.net Yayın Sahibi olarak davet edildiğimiz toplantıda GTSO Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu başlıklar halinde Turizm, Çevre yolu, Giresun-Dereli- Eğribel yolu, Karadeniz Tiren yolu, organize sanayi yatırımları, Ordu -Giresun Hava alanındaki sefer sayılarının arttırılması konusunda değerlendirme yaptı.

 

 

Toplantıda özellikle son günlerde Fındığın Başkenti Giresun olduğunu ve bunu da  “FINDIĞIN BAŞKENTİ GİRESUN” sloganını tescilletmenin mutluluğunu anlattı ve yaşadıklarını söyledi.

 

 

Öte yandan basına sunulan 01.01.2019 ile 25.12.2019 tarihleri arasında Giresun Ticaret ve Sanayi Odası olarak yapılan işlemler ve faaliyetlerin özetini bizde siz değerli okuyucularımızla özetini aynı şekilde paylaşıyoruz.

 

01.01.2019-25.12.2019 TARİHLERİ ARASINDA GİRESUN TİCARET VE SANAYİ ODASI OLARAK YAPILAN İŞLEMLER VE FAALİYETLER ÖZETİDİR

 

 

GİRESUN TİCARET VE SANAYİ ODASI İLE İZGÖREN AKADEMİ ORTAKLIĞINDA GERÇEKLEŞTİRİLEN “GTSO AKADEMİ 2019” EĞİTİMLERİ,

 Zaman Yönetimi Eğitimi

Duygusal Zeka Eğitimi

Kurumsal ve Sosyal Hayatla İletişim

Çatışma Yönetimi Eğitimi

İş Analizi ve Görev Tanımları Eğitimi

Müzakere ve İkna Becerileri Eğitimi

Destek Teşvikleri İçin Proje Yönetimi Eğitimi

Gelişim Odaklı Eğitimi

Öfke ve Stres Kontrolü Eğitimi

Beden Dili Eğitimi

Kendi Hayatının Lideri Ol Eğitimi

Moderasyon Teknikleri Eğitimi

Dijital Dönüşüm Eğitimi

Kurumsal Başarı İçin Gelişim Odaklılık Eğitimleri düzenlendi.

 

 

İŞLETMELERE YÖNELİK DEVLET DESTEKLERİ ETKİNLİKLERİ,

Dijital Dönüşüm, E-Ticaret ve E-İhracat Bilgilendirme Semineri

KOSGEB, KOBİGEL KOBİ Destek Programı

İhracatta Devlet Destekleri

Kadına Yönelik Şiddet İle Mücadele

KOBİ’lere Yönelik Devlet Destekli Ticari Alacak Sigortası

6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununa Uyum Semineri

 

 

GİRESUN’UN TANITIMI İÇİN KATILIM SAĞLANAN FUAR VE TANITIM GÜNLERİ ETKİNLİKLERİ,

EMITT 2019 Turizm ve Seyahat Fuarı

Dubai Arabian Travel Turizm Fuarı

İzmir Giresun Tanıtım Günleri

10. Yöresel Ürünler (YÖREX) Fuarı

Yenikapı Giresun Tanıtım Günleri

 

GİRESUN’UN TİCARİ VE SANAYİSİNİN GELİŞİMİNE DÖNÜK YÜRÜTÜLEN PROJE ÇALIŞMALARI,

Giresun sanayisinin gelişimine katkı sağlayacak olan Bulancak Organize Sanayi Bölgesi içinde 10 dönüm arazide kurulması kararlaştırılan Giresun Üniversitesi ile ortak yürütülen Giresun Teknoloji Merkezi projesi yatırımı,

Ticaret Bakanlığı destekli, Giresun Ticaret ve Sanayi Odası’na kayıtlı 29 otel, tur operatörü ve restoran işletmesinin katılım sağladığı turizm sektörünün gelişimine fayda sağlayacak olan 4 milyon TL lik HİSER projesi,

 

Giresun Ticaret ve Sanayi Odası ile Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı ortaklığında yürütülen KOBİ’lere Yönelik Alternatif Fon Kaynakları ve Finansal Okuryazarlık Projesi,

Giresun ilinin doğu bölgesinde ihtisas/karma şeklinde 3. Organize Sanayi Bölgesi Kurulması İçin Yer ve Sektör Fizibilite Proje çalışması devam etmektedir.

 

 

BÖLGENİN KALKINMASI VE SEKTÖRLERİN GELİŞİMİNE YÖNELİK LOBİ ÇALIŞMALARI,

2019 yılında Ordu-Giresun havalimanından uçuş sayılarının (İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Kıbrıs ve Almanya v.b.) artırılması için Giresun Valisi Harun Sarıfakıoğulları başkanlığında Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı ile görüşüldü ve ardından bölge milletvekilleri ve ilgili bakanlıklar nazarında  Ordu Ticaret ve Sanayi Odası ile Giresun Ticaret ve Sanayi Odası olarak lobi çalışmaları aralıksız sürdürülmektedir.

 

Giresun Ticaret ve Sanayi Odası ile Mimarlar Odası tarafından gündeme getirilen ve devletimiz tarafından kabul gören, Giresun Güney Çevre Yolu Projesinin yatırıma dönüştürülmesi için ilgili kurumlar ve bakanlıklar nezdinde girişimlerde bulunuldu. Projenin 2020 yılında yatırım programına alınabilmesi için temaslar sürdürülmektedir.

 

 

Ayrıca Giresun-Dereli Yol Yatırımının bitirilmesi, Eğribel Tüneli yatırımının 2020 yılı sonunda faaliyete geçmesi, Dereli-Şebinkarahisar yol standartlarının iyileştirme projesinin yatırım programına alınması için 2019 yılı içinde ilgili bakanlıklar ile görüşmeler yapılmaktadır.

 

 

Samsun’dan Sarp’a kadar projelendirilmesi istenen demiryolu yatırımının takibi, Erzincan-Gümüşhane-Tirebolu demiryolu yatırımı süreçleri Giresun Ticaret ve Sanayi Odası tarafından ilgili bakanlıklar ve il milletvekilleri nezdinde lobi çalışmaları ile gündemde tutulmaktadır.

 

 

Giresun Limanının çevre kirliliği ve insan sağlığına uygun işletilmesine dönük lobi faaliyetleri aralıksız sürdürülmektedir.

 

 

DEVLET DESTEKLERİ İLÇELERLE BULUŞUYOR 2019 ETKİNLİĞİ,

İŞKUR, Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı, KOSGEB, Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu, SGK, Ticaret İl Müdürlüğü, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Giresun Üniversitesi, TARSİM uzman ve kurum yetkililerinin katıldığı Devlet Destekleri İlçelerle Buluşuyor 2019 etkinliği Eynesil, Güce, Yağlıdere, Doğankent, Şebinkarahisar, Alucra ve Çamoluk ilçelerinde gerçekleştirildi. Her yıl geleneksel olarak yapılan Türkiye ’de ilk kez Giresun Ticaret ve Sanayi Odası organizasyonunda gerçekleştirilen etkinlikte işletmelere hibe ve finansal destek başlıkları anlatılırken, Oda üyeleri Başkan Hasan Çakırmelikoğlu himayesinde tek tek ziyaret edilmek suretiyle sorun ve talepleri dinlenmekte ve kayıt altına alınmaktadır. Görüşmeler sonucunda oluşturulan raporlar ise ilgili bakanlıklar ve kurumlar ile paylaşılmaktadır.

 

2019 YILINDA KURULAN SİLİNEN İŞLETME SAYISI,

2019 yılı genelinde Ticaret Sicili’nde kurulan işletme sayısı 189, kapanan işletme sayısı ise 81 olarak tespit edilmiştir. Bu oran 2018 yılında kurulan 213 işletmeye karşılık 93 işletme gözükmektedir.

 

İŞLETMELERE YÖNELİK NEFES KREDİ UYGULAMASI,

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Kredi Garanti Fonu destekli KOBİ’lere yönelik programlanan % 09,90 yıllık faiz oranlı Nefes Kredisi uygulamasına Giresun Ticaret ve Sanayi Odası adına katkı sağlamak kaydıyla Giresun’da faaliyet yürüten işletmelere kredi imkanı sağlandı.

 

ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANLIĞI İLE DÜZENLENEN PROTOKOL KAPSAMINDA ODAMIZ TARAFINDAN YAPILAN K BELGESİ VE SAYISAL TAKOĞRAF KARTI İŞLEMLERİ,

Ticari kamyon ve kamyonetler için 2019 yılında düzenlenen K Belgesinde toplam 897 işlem gerçekleştirdi. 2018 yılının üçüncü ayından itibaren düzenlenmeye başlanan Sayısal Takoğraf Kartında da (dijital ehliyet) sürücü, şirket ve servis kartı başlıklarında toplam 2618 işlem gerçekleştirildi.


Giresun Ticaret ve Sanayi Odası tarafından hizmeti verilen iş makinesi ruhsatında ise yıl içinde 109 işlem yapıldığı tespit edilmiştir.

 

İMALAT SANAYİ KAPASİTE RAPORU İŞLEMLERİ,

2019 yılı içinde üretici firmalara yönelik düzenlenen kapasite raporu sayısı bugün itibarıyla 89 adet tespit edilmiştir. Giresun imalat kapasitesinin yüzdelik diliminde % 42,7 ile gıda ürünleri imalatı birinci sırada yer alırken, son dönemde gelişim gösteren tekstildeki oran yüzde 8,9 ve asansör aksamları ile konveyör ve makine imalatında ki oran ise 4,5’dir.

 

İHRACAT DESTEK MERKEZİ İŞLEMLERİ,

Giresun Ticaret ve Sanayi Odası bünyesinde oluşturulan İhracat Destek Merkezi vasıtasıyla 2019 yılı içinde İhracatta kullanılan Dolaşım Belgesi işlem sayısı 927 olarak açıklanmıştır. Avrupa ülkelerinden Almanya, İtalya ve Hollanda’nın ihracat işlemlerine ilaveten son yıllarda Çin Halk Cumhuriyeti’ne yönelik düzenlenen belgelerde dikkat çekmektedir. Giresun Ticaret ve Sanayi Odası tarafından düzenlenen belgeler kapsamın da yılbaşından bu zamana kadar ki Giresun’un ihracat rakamı ise 128,5 milyon dolar olarak tespit edilmiştir.

 

MESLEKİ YETERLİLİK BELGE İŞLEMLERİ,

2016 yılından itibaren sürdürülen Mesleki Yeterlilik Belgesi sınavları 2019 yılında da sürdürülmektedir. Bu kapsamda yıl içinde Mesleki Yeterlilik Kurumu gözetiminde TOBB Meybem Mesleki Yeterlilik tarafından 2.El Kara Taşıtı Alım Satımı (galeri), Sorumlu Emlak Danışmanlığı, çelik kaynakçı, metal kesim operatörü, CNC programcısı, makine bakımcısı, köprülü vinç operatörü, inşaat işçiliği mesleklerinde çalışan 785 kişiye teorik ve performans olmak kaydıyla toplam 38 sınav gerçekleştirilmiştir.

 

COĞRAFİ İŞARET TESCİLİ ÇALIŞMASI,

İlimizin yöresel ürünlerinin marka tescili ve coğrafi işaret ile kayıt altına alınması adına da çalışmalar yürütülmektedir. Dolayısıyla Giresun Ticaret ve Sanayi Odası olarak Giresun Pidesi Coğrafi İşaret Tescili müracaatı Türk Patent Enstitüsü’ne yapılmıştır. Giresun Çayı içinde coğrafi işaret tescili hazırlıkları devam etmektedir.

 ETİKETLER : BAŞKAN ÇAKIRMELİKOĞLU FINDIĞIN BAŞKENTİ GİRESUN HASAN bulancak haber giresun haber bulancak giresun gtso
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Bulancak Haber
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi