TİRYAKİ HOLDİNG, İLK ETAPTA “120 MİLYON LİRALIK YATIRIM YAPTI”


Bu haber 2019-12-19 16:10:05 eklenmiş ve 1013 kez görüntülenmiştir.

 

Giresun Limanı yerel basın mensupları ile bir araya gelerek 1 yıllık değerlendirme toplantısı düzenledi. Bu toplantıya davetli olarak bulancakhaber.net Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Yaşar katıldı.

 

Giresun da gerçekleşen toplantıda sunum yaparak liman çalışmaları hakkında bilgiler veren İşletme Müdürü Mehmet Nuh Gül, gazetecilere bilgi ve verdi.  Soru cevap şeklinde genel değerlendirme yapılan toplantı oldukça bilgilendirici olduğu görüldü. Yetkililerin basının sorularına geniş bir şekilde sorularını yanıtladılar.

 

 

 

Toplantının her iki taraf açısında da olumlu geçtiğini belirten Mehmet Nuh Gül, “Basın ile bir araya gelmekten çok memnun olduk ve yaptığımız sunumda özellikle bir yıl içerisinde neler yaptık? Ne tür yatırımlar yaptık? Onları anlatmaya çalıştı. Yıl içerisinde kafalarda oluşan sorulara da cevap vermeye çalıştık toplantıda ve çok güzel bir ortam oldu” dedi.

 

İstihdama önem verdiklerini kaydeden Gül, çalışanlarını yüzde 80’ini Giresunluların oluşturduğunu söyledi. Gül, “Yerelde istihdamı sağlamak bizim için önemli ve biz bunun gayretini veriyoruz.  Burada istihdamın artışı tamamen yerel kaynaklar ile olacak. Çok ekstrem durumlar olmadıkça personellimizin hepsi Giresunlu olacak. Gerekirse onları eğiteceğiz ki bunu da yapıyoruz. Limanda sonuçta çalışacak bir meslek grubuna ihtiyaç var, o meslek grubunda da yeterliliğe ihtiyaç var.  Biz bu konuda kendimiz birebir üzerinde durarak belki zaman zaman kendiişlerimizi yavaşlatarak kendi personelimizi eğitmek üzerine yoğunlaştık. Buraya gelen personeller artık normal düz, hiçbir yeterliliği olmayan personeller değil artık kalifiye, yetişmiş bir meslek sahibi olan personel ve bu yönden de katkı sağladığımızı söylüyoruz.  Sadece yetişmiş olan limanlardan farklı olarak bu limanda biz meslek kazandırıyoruz çalışanlarımıza” ifadelerini kullandı.

 

 

“120 Milyon liralık yatırım yapıldı”

 

2020 yılında da yatırımlarına devam edeceklerini kaydeden Mehmet Nuh Gül, şöyle devam etti:

 

“Yatırım anlamında son verilere göre 120 milyon liranın üzerine çıktığımızı gösteriyor ve bu burada durmayacak elbette ki, biz orta vadede 200 milyon liranın üzerine çıkmayı hedefliyoruz. Tabi bunlar zaman içinde yatırımın önünü açılması ile ilgili süreci kapsıyor ama her halükarda 2020 yılında 50 milyon liralık yatırım yapmayı planlıyoruz.”

 

bulancakhaber.net olarak tüm bu gözlemlerimizi siz değerli okuyucularımız ve bölge halkımıza sunarken, yeklilerin bize yazılı olarak verdiği yazılı metni de olduğu gibi sizlerle paylaşmak isteriz.

 

  

BASIN AÇIKLAMASI;

 

Giresun Limanı Türkiye ekonomisine katkı sunmaya devam ediyor

Giresun Limanı 2020 yılında da yatırıma ve istihdama devam edecek

 

2019 yılının başından itibaren tam kapasite çalışmaya başlayan Giresun Limanı, 2020 yılında da yatırımlarına tüm hızıyla devam edecek. 120 milyon TL’lik yatırımla hayata geçirilen ve 200 geminin ağırlanması hedeflenen Giresun Limanı, 2020 yılında da ilave 50 milyon TL’ye yakın yatırım ve artması planlanan istihdamı ile hem Giresun, hem de Türkiye ekonomisine katkı sunmaya daha güçlü şekilde devam edecek. Türkiye ekonomisine katkı sunulmasını temel ilke alarak yatırıma başlanan Giresun Limanı, 2 yıl içerisinde hedeflerinin de üzerinde bir performans göstererek çıtasını yükseltmeye devam ediyor. Şu ana kadar yapılan yatırımın 120 milyon TL’yi geçtiği Giresun Limanı, 2019 yılında 100’e yakın gemiyi ağırlayarak Giresun ve Türkiye ekonomisine katkı sunmaya devam ederken, 2020 yılında yapılacak olan ilave 50 milyon TL’ye yakın yatırımla birlikte bu rakamı orta vadede iki katına çıkararak liman özelinde yeni rekor kırmayı hedefliyor.

 

2018’e göre 10 kat büyüdü

 

Giresun Limanı’nın 7 yıllık bir kullanım hakkı kaldığını hatırlatan Giresun Liman İşletmeleri Müdürü Mehmet Nuh Gül, Limanın yatırım ve işletme gücünün arkasında Türkiye’nin en büyük şirketlerinden “Tiryaki Holding” ve ortaklarının olduğunu belirterek, “Giresun Limanı, Karadeniz Bölgesi ve Türkiye için çok büyük öneme sahip. Şu ana kadar limana 120 milyon TL’yi aşkın bir yatırım yapıldı. 2020’de ise ilave 50 milyon TL’lik ek yatırım kararı aldık. 2019 yılında 100’e yakın olan gemi ağırlama sayımız ile işlem hacmimiz bir önceki yıla göre on katına ulaşarak rekor kırdı. 2020 yılında işlem hacmimizin 2019 yılına göre %100’e yakın artmasını hedefliyoruz” dedi.

 

Giresun ekonomisine büyük katkı

 

Tiryaki Grubu’nun liman yatırımı planlarını yaparken tereddüt etmeden Giresun’u seçtiğini hatırlatan Mehmet Nuh Gül, “Tiryaki Holding bu yatırımın Türkiye’de kalmasını istedi ve Giresun şehrine olan güvenini ortaya koyarak buraya geldi. O günden bu güne yatırımlarına ara vermeden devam etti. Tiryaki Holding, Türkiye’nin dört bir yanında yatırımı bulunan, ülkesine devamlı yatırım yapan bir şirket. Bu yatırım, fizibilite verileri yurtdışı ülkeleri daha avantajlı göstermesine rağmen, Tiryaki Holding tarafından ülkemize değer yaratmak hedefiyle Türkiye’ye yapıldı” dedi.

 

Limanların en önemli özelliklerinin, bulundukları şehri kalkındırmaları, değer katmaları olduğunu vurgulayan Mehmet Nuh Gül, “2019 yılında 100’e yakın gemiyi ağırlayan limanımız Giresun ekonomisine de ciddi katkılar yaptı. Hem şehrin esnafı, hem şehrin otelcileri ve elbette ki Giresun Nakliyeciler Kooperatifi ve diğer meslek örgütleri limanla birlikte iş hacimlerini ciddi şekilde artırdılar.  Şu anda limandaki doğrudan istihdam 150-200’e ulaşmış durumda. Bu rakamın 2020 yılında işlem hacmine bağlı olarak artmasını planlıyoruz. Oluşturduğumuz istihdam ekosistemine baktığımızda da neredeyse 2-3 bin kişinin evine ekmek götürdüğü bir kapı haline geldiğimizi söyleyebiliriz” diye konuştu.

 

Giresun halkının sesine kulak vererek büyüyoruz

 

Liman inşaatının tüm aşamalarında ve yeni yapılan yatırımlarda Giresun halkının estetik kaygılarının tamamını dikkate alarak hareket ettiklerini ifade eden Giresun Liman İşletmeleri Müdürü Mehmet Nuh Gül, “Giresun’a yatırım yapan bir şirket olarak en büyük ortaklarımız buranın halkı. Onların da düşünceleri doğrultusunda; hem kapasiteyi en verimli şekilde kullanmak, hem de estetik olarak en iyi seçenekleri değerlendiriyoruz. Depolama sistemi için yatay yapılar kullanırken, en tepe noktası 12 metreyi geçmeyecek şekilde bir inşaat çalışması yaptık. Limanda yaptığımız inşaatların yüksekliği, uzun yıllar önce yapılmış gümrük binasının tepe noktasının yarısı kadar. Tozuma konusunda da 2019 yılında 1 milyon TL’nin üzerinde bir yatırım yaptık ve bu sorunu en aza indirdik. 2020 yılında da bu sorun özelinde ilave yatırımlar yapacağız. Giresun’a geldiğimiz günden bu yana şehre ilişkin konulara hiçbir zaman duyarsız kalmamaya dikkat ettik. Giresun Spor’un şehir için değerini ve önemini bildiğimiz için yatırıma başladığımız günden bu yana kendilerine sunduğumuz katkıdan da her zaman çok mutlu olduk” diye konuştu.    

 

 

                                                                                                                           

 

 

 

                                                            

ETİKETLER : TİRYAKİ HOLDİNG İLK ETAPTA 120 MİLYON LİRALIK YATIRIM YAPTI BULANCAK HABER GİRESUN HABER BULANCAK GİRESUN MERT MEHMET NUH GÜL ESTER LİMAN
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Bulancak Haber
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi