EĞİTİM 4.0 BULANCAK'IN GÜNDEMİNDE OLMALIDIR


Bu haber 2019-11-21 11:52:58 eklenmiş ve 11433 kez görüntülenmiştir.

 

Endüstrideki hızlı gelişmeler ister istemez eğitimi de değişme zorluyor.

 

Zamanımızda artık eğitimin dört duvar arasında olmadığı ve bir sınırının olmadığı gerçeği kendini gösteriyor. Aslında eğitimin gelişmişliği ile ülkeler ileri teknoloji elde ederler, endüstride kendini kanıtlayamayan ülkelerin eğitime ağırlık vermekten başka çareleri yoktur.

 

Her ne kadar sistemin değiştiği söylense de eğitimde hala ezbere dayalı ve “okul merkezli” uygulamalar devam ediyor. Eğitim 4.0 (Education 4.0) bizleri deneyim temelli yeni bir sisteme mecbur kılıyor.  

 

Bulancak kamuoyu bütün unsurlarıyla eğitimi birinci gündemi yapmalıdır. Eğitim kalitesini artırmadan ilçemize katkı sunmak mümkün değildir. Bu nedenle ilçemizdeki eğitim politikalarını ve uygulamalarını gözden geçirmek lüzumu vardır. Gençlerimizin durumu ortadır, mevcut eğitim düzeni gençlerimizi üretime katmıyor. Okullarda dört duvar içinde hapsolan bir kitle var. Dijital çağda çocukların sınıf ortamında tutulması eğitimi zorlaştırmaktadır.   Okulların görevi eğitim 4.0 ile değişmiştir. Okullar bilgiye ulaşma yeri değildir artık. Gençlerin üretkenliğini sağlamaya yönelik adımların atıldığı alanlar olmalıdır okullarımız.

 

Bulancak eğitim yönetimi ve okul yöneticilerimiz “üretken okul modelini” esas alan politikalar üretmelidir. Okullar öğrencilerin ders işledikleri binalar olmaktan çıkarılarak gençlerin aktif öğrenmelerine açık bir yapı şeklinde ele alınmalıdır. Mevzuat esaslı okul yönetimi anlayışının eğitim kalitesini artırmadığını gördük,  eğitim ortamında özgürlüğe dayalı yaklaşım olmadan başarıyı yakalayamayacağımız görülmektedir.


Bulancak’ı gelecekte daha iyi yerlere çıkartacak gençlerimizi daha iyi şartlarda, daha iyi programlarla, daha iyi yönetimle yetiştirmeliyiz. Bu, tüm Bulancak kamuoyunun sorumluluğudur. Bulancak’ın tek şansı eğitimdir ve ciddi bir şekilde eğitim konusu gündemde tutulmalıdır.

 

Kemal KADIOĞLU

Bulancak Türk Eğitim-Sen İlçe Temsilcisi

ETİKETLER : EĞİTİM 4.0 BULANCAK'IN GÜNDEMİNDE OLMALIDIR bulancak haber giresun haber giresun bulancak Kemal KADIOĞLU Bulancak Türk Eğitim-Sen İlçe Temsilcisi
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EĞİTİM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Bulancak Haber
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi