OSMAN AĞA’ NIN YANINDAYDIK, BU GÜNDE YİNE BERABERİZ...


Bu haber 2019-03-28 11:09:09 eklenmiş ve 410 kez görüntülenmiştir.

 

Biz; Milli Mücadelede vatanın kurtarılması için Osman Ağa’ nın yanındaydık, bu günde yine beraberiz...

 

                                   

 

 

Ali Şükrü Bey’in Oğlu Nuha Doruker: “Babamı Osman Ağa Öldürmedi, Babama Ait Not Defterlerinden ve Şifreli Mektuplardan Biz İşin Aslına Vakıfız.”

 


Ali Şükrü Bey’in oğlu Nuha Doruker, 23 Ekim 1959 Cuma günü Giresun’a gelerek, Osman Ağa’nın oğlu İsmail bey ile birlikte kaleye çıkıp Osman Ağa’nın mezarını ziyaret etmiştir. Nuha Doruker, Karadeniz Gazetesi ile yaptığı söyleşide ”Babamı Osman Ağa öldürmedi, babama ait not defterlerinden ve şifreli mektuplardan biz işin aslına vakıfız.” demiştir. 

 

 

Haber Metni:

Merhum Trabzon Mebusu Ali Şükrü Bey’in Oğlu “Babamı Osman Ağa Öldürmedi” diyor.Merhum Trabzon Mebusu Ali Şükrü Bey’in oğlu Nuha Doruker süvarisi bulunduğu Yalçın vapuru ile Cuma günü şehrimize gelmiş, İsmail Feridun ile beraberce kaleye çıkıp , Osman Ağa’ nın kabrini ziyaret etmiş ve geminin çarkçıbaşı Hacı Eşrefle birlikte Osman Ağa’nın ruhuna dua etmiş ve kabrin başında resim çektirmiştir. Hafız bir talebesi de müsaade isteyerek dua okumuştur.

 


Kendisi ile konuştuğumuz Ali Şükrü Bey’in oğlu tarihi bir sırrı ifşa ederek şunları söylemiştir. Giresun’a geldim. İsmail Feridun beyi arayıp buldum. Kucaklaştık. Benim Ali Şükrü Bey’in oğlu olduğumu duyanlar bu vaziyete hayret ettiler. Halbuki bunda hayret edilecek hiçbir cihet yoktur. Çünkü babamı Osman Ağa’nın öldürtmediğini ben çok iyi biliyorum. Hatta bu iki aile arasında da öteden beri hiçbir husumet yoktur. Babalarımız İstiklal mücadelesinde bir kardeş gibi biri Meclis’te biri cephe de canla başla çalışarak kendilerine düşen vatani vazifelerini yaptılar. Babamın öldürülmesinden sonra, gerek gazetelerin gerekse kitap şeklindeki neşriyatların hepsi hakikatten uzaktır. Babamı Osman Ağa öldürmedi, babama ait not defterlerinden ve şifreli mektuplardan biz işin aslına vakıfız.(...) Bizden yaşlılar Osman Ağa ile Ali Şükrü Bey arasındaki eski dostluğu bilirler. Onun için gerek Trabzon’lular gerekse Giresun’ luların meselenin iç yüzüne vakıf oldukları için kanaatimce bu hareketimizi gayet tabii ve hoşnutlukla karşılayacaklarını tahmin ediyorum. Bütün Giresunlulara selam ve sevgiler. (Kaynak:Mustafa Kemal’in Muhafızı Topal Osman-Ali Şükrü Bey Cinayetinin Gizli Kalmış Gerçekleri.Ümit Doğan)

 

 

 

Durum belgelerle ortada iken TRT ‘ de yayınlan bir programda Milli Mücadele Kahramanı, Milli Mücadelede iki gönüllü alay oluşturan ve Atatürk’ün ilk Muhafız Alay Komutanı Giresun’lu Milis Yarbay Osman Ağa hakkında, Trabzon Milletvekili Ali Şükrü Bey’i katlettiği ifade edilmiştir. Bütün hayatını vatanın kurtuluşu için bu ülkeye ve milletine adayan Osman Ağa’ya, TRT’de yapılan bu haksızlık kabul edilebilir değildir. Hiçbir belge ve gerçeğe dayanmayan bu açıklamalar ve Milli Mücadelede Osman Ağa’nın yanında yer almış bir ailenin evladı olarak şahsımı derinden yaralamıştır.

 


Temennim odur ki millete mal olmuş şahsiyetler hakkında daha dikkatli yayınlar yapılması ve özür dilenmesidir.

 

ETİKETLER : OSMAN AĞA YANINDAYDIK BU GÜNDE YİNE BERABERİZ bulancak haber i giresun haber bulancak giresun ahmet kurtoğlu
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Bulancak Haber
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi