TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA


Bu haber 2019-03-03 21:57:22 eklenmiş ve 2057 kez görüntülenmiştir.

 

Aşağıdaki sorularımın Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan tarafından Anayasanın 98. ve TBMM içtüzüğünün 96. Maddelerine göre yazılı olarak yanıtlandırmasını dilerim. 01.03. 2019

 

Necati TIĞLI

Giresun Milletvekili

 

1953 yılında toplam 273 metre uzunluğunda inşa edilen, Bulancak İskelesi o zaman ki şartlara göre ülkemizin en uzun iskelesi olma özelliğine sahipti.

 

 

Bulancak İskelesi yıllarca ihtişamı ile görenlerin hayranlığına mazhar olmuş, ihtişamı ve güzelliğiyle her gün binlerce insanı misafir etmiş, tekneleri, takaları ağırlamış, kartpostalları süslemiş tarihi bir iskeledir ve yıllarca Giresun’un simge yapılarından biri olarak var olmuş olsa da artık anılarda hatırasını sürdürmektedir. Çünkü Karadeniz Sahil Yolu Bulancak geçişi sırasında deniz doldurularak inşa edilen yol nedeniyle, 125 metre kısaltılmıştır.

 

                 

 

1999 yılında Karayolları Genel Müdürlüğü ile Demiryolları, Limanlar ve Hava Meydanları Genel Müdürlüğü arasında “Karadeniz Sahil Yolu geçişinden zarar gören ve görebilecek deniz yapılarının aynı fonksiyonu yerine getirecek olan yeni yapıların inşa edilmesine dair” bir protokol imzalanmıştır. Protokol kapsamında Doğu Karadeniz Bölgesi’nde benzer sebepten tahribata uğrayan 37 köprü, iskele ve balıkçı barınağı onarılarak orijinal boyutlarına getirilmiştir.

 

        

 

Bulancak İskelesi geçtiğimiz yıllarda 30 metre uzatılmış olsa da 

İlgili protokol kapsamında Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından mevcut yapılar içinde bir tek Bulancak İskelesi onarılmamış ve kaderine terk edilmiştir.

Bu Bağlamda;

Karadeniz’de benzer tüm yapılar onarılarak eski haline getirilmişken Bulancak iskelesine neden dokunulmamıştır?

 

Ulaştırma Bakanlığı ve Karayolları Genel Müdürlüğü’nün 20 yıl gecikmiş bir görevini, yükümlülüğünü, protokol kapsamında onarımı gerçekleştirilmeyen tek yapı olan Bulancak İskelesini onararak eski haline getirmeyi yeni bir seçim vaadi müjdesi olarak duyurmayı düşünüyor musunuz?

 

 


 

ETİKETLER : TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA bulancak haber giresun haber bulancak giresun necati tığlı
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer YAŞAM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Bulancak Haber
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi