FINDIK TEDARİK ZİNCİRİNİN EN MUTSUZLARI; ÇİFTÇİLER VE TÜKETİCİLER


Bu haber 2018-09-27 17:52:06 eklenmiş ve 1416 kez görüntülenmiştir.


FINDIK TEDARİK ZİNCİRİNİN EN MUTSUZLARI; ÇİFTÇİLER VE TÜKETİCİLER       2018 -19 fındık sezonu Eylül ayının başında açılmış ve fındık çiftçilerinin AKP hükümetinden beklentileri hüsrana dönüşmüştür. Değişen iklim koşullarının etkisi ile 10  gün kadar erken pazara inen fındık Giresun da 13 TL – 14 TL bandında, Ordu da 11 TL-13 TL bandında batı karadeniz ise 10TL-12 TL bandında ağustos ayı boyunca alıcı bulmuştur. Eylül ayında bu rakamlar yerinde saymış son günlerde ise bir miktar geri gelmiştir.

 

İtalya dan Ferrero‘dan Geldiği İddia Edilen Telefon

                    Fındık fiyatları ağustos ayı boyunca rekoltenin düşük olması sebebiyle artarak 14 TL sına kadar artış eğiliminde olmuştur. Bu süreçte AKP hükümetinin TMO’sini devreye sokma gereği duymaması ve  müdahil alımlardan piyasa koşullarını gerekçe göstererek vazgeçmesinin ardından İtalya dan Ferrero ‘ya bağlı şirketler tarafından gelen telefon fındık fiyatlarının 1,5 Euro da seyrinin önünü açmıştır.

Döviz Kurları Pik Yaparken Fındık Fiyatları Nasıl Oluyor da Dip Yapıyor

                      Geçen sezon 2,2 -2,5 Euro fiyatından alıcı bulan fındık bu sezon hangi gerekçelerle aşağıya çekilmiştir. Oysa rekoltenin öngörülen tahminlerin aksine 500 bin tonun altında gerçekleşeceği ,döviz hareketlerinin anormal yaşandığı bir ortamda ve fındık üretiminde kullanılan tüm girdiler en az % 50 artarken  ihracata dayalı bir ürün olan fındık fiyatında göreceli bir artış olması gerekmez mi sorusu hala yanıt bekliyor.

AKP Hükümeti TMO ‘sine Müdahale Alımlarını Bilerek Yaptırmıyor

AKP hükümeti bir önceki  sezonda TMO’sine 10,50 TL’ sından alımlar yaptırmıştı.Kapalı kapılar ardında TMO’sine  12,50-13,50 TL bandında müdahil alımları yaptırmayı planlayanlar fındık rekoltesinin düşüklüğüne bağlı olarak piyasada fiyatların öngördükleri seviyeye sezon başlamadan geldiğini görünce geri adım atmak zorunda bırakıldılar. TMO ’sinin geçen sezondan stoklarında bulunan 79 bin ton fındık için 2018 yılı sonuna kadar satmama kararı fındık çiftçisi lehine gibi gözükse de her tarafa çekilebilecek ucu açık bir açıklama. Pekâlâ  sermaye grubu da bu açıklamayı yıl sonundan sonra TMO stoklarındaki fındıklar satışa açık diye yorumlayabilir. Oysa TMO her koşulda fındık çiftçisinin yanında olduğunu göstermek için”gerekirse stoklarımızı yağlığa ayırırız” kararı çıkarabilirdi.

Fındığı Ulusötesi Tarım ve Gıda Şirketlerinin İnisiyatifine Bırakanlar Yerlilik ve Millik Naraları  Atıyor

            Bir zamanlar fındık çiftçilerin kooperatifi olan Fiskobirliğin tek başına hakim olduğu ihracatta artık çok uluslu yada ulus ötesi tarım ve gıda şirketleri söz sahibi durum da. Bu şirketlerin sayısı bir  elin  parmakları kadar az sayıda. Bu şirketler karlarına kar katarken hem fındık çiftçisi hem de ülke ekonomisi kaybetmekte.AKP hükümeti bir çok konuda olduğu gibi fındık konusunda da yerlilik ve millilik sınavında sınıfta kalıyor.

Fındık Çiftçisi Az Paraya Ürünü Satarken Tüketici Çok Paraya Alıyor

              Fındık çiftçisi  neredeyse maliyetine fındık satarken tüketiciler bu fiyatların en az 3-4 katı fazlasına fındık tüketebiliyor. Çikolata fiyatlarının yanına yaklaşılmıyor. Tüketicilerin fındıklı çikolatalara ödediği  100 birimin ancak 2 ‘si fındık çiftçisinin cebine giriyor. Şirketler para üstüne para kazanırken hem çiftçiler hem de tüketiciler kaybediyor.

Çözüm Örgütlenmekten Geçiyor

              Fındık tedarik zincirinin kaybedenleri ve mutsuzları olan çiftçiler ve tüketicilerin   Şirketler karşısında menfaatlerini korumanın yolu  ekonomik örgütleri olan kooperatiflerde ve hak arama örgütleri olan sendikalarda örgütlenmekten geçiyor.

              Fındık -SEN olarak Tarım Ve Orman Bakanlığına  ve ülke kamuoyuna Çiftçilerin Cenevre de  Birleşmiş Milletler tarafından kabul gören haklarından bir tanesinin de Tarımsal Üretimde Fiyat ve Piyasa Belirlemede Özgürlük Hakkı olduğunu ve çiftçilerin bu kapsamda adil bir piyasaya  ve tatmin edici  bir fiyata ulaşma haklarını hatırlatmak öncelikli görevimizdir.

             Fındık-SEN olarak fındık tüm tarafların kazanacağı bir formülün peşinde değiliz. Çok iyi bilmeliyiz ki  bir tarafta üreten çiftçiler diğer tarafta ürettiklerimizi yok pahasına almaya çalışan şirketler var. Şirketler kazanırsa paralar ülke ekonomisine değil Çok uluslu ve ulus ötesi  Şirketlerin havuzuna akacaktır. Oysa fındık çiftçileri kazanırsa ülke ekonomisi de kazanacaktır.27/09/2018

Umudu Büyütelim! Mücadeleyi Büyütelim!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ETİKETLER : FINDIK TEDARİK ZİNCİRİNİN EN MUTSUZLARI ÇİFTÇİLER VE TÜKETİCİLER bulancak haber giresun haber bulancak giresun fındık-sen kutsi yaşar
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Bulancak Haber
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi