Rektör Prof. Dr. Cevdet Coşkun, Ulusal ve Yerel Basın Temsilcileri İle Bir Araya Geldi.


Bu haber 2018-09-27 12:58:37 eklenmiş ve 1125 kez görüntülenmiştir.

 

Rektör Prof. Dr. Cevdet Coşkun, Üniversitede yapılan çalışmaları ve bugün gelinen noktayı değerlendirmek üzere, Giresun’daki yerel ve ulusal basın temsilcileriyle bir araya geldi.

 

26 Eylül 2018 Çarşamba günü gerçekleşen basın toplantısında, Giresun Üniversitesinin genel durumuna değinen Rektör Prof. Dr. Coşkun, daha sonra yapımı devam eden fakülte binası inşaatları ile hazırlık aşamasındaki projelere değindi.

 

İnşaatı devam eden Spor Bilimleri Fakültesini daha geniş bir alanda konumlandırmak için birçok girişimde bulunduklarını fakat istimlak için gereken miktarda bir ödenek alamadıklarını söyleyen Sayın Coşkun, mevcut inşaatın devam ettiği alanı en iyi şekilde değerlendirmeye çalıştıklarını sözlerine ekledi. İstimlak edilemeyen arsaların üniversitenin gelişim alanı içerisinde olduğunu ve bunlar için girimlerinin de devam edeceğini belirten Rektörümüz, Sağlık Kampüsü, Denizcilik ve Diş Hekimliği Fakülteleri ile Teknokent konularında da açıklamalarda bulundu.

 

350 yataklı Eğitim ve Araştırma Hastanesi yapılmak üzere tahsis edilen 100 bin metrekarelik taşınmazın 20 bin 360 metrekarelik kısmını oluşturan Tıp Fakültesi Morfoloji Binası, Sağlık Bilimleri Fakültesi Binası ile Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu yapılmak üzere üniversiteye tahsis edildiğini söyleyen Rektörümüz, Üniversitemiz ile TOKİ arasında imzalanan protokol kapsamında binaların inşasına başlanacağını belirtti.

 

Giresun Üniversitesinin, şehrin ekonomisine etkisinin farkında olduklarını ve yaptıkları yatırımlarda bunu dikkate aldıklarını ifade eden Prof. Dr. Cevdet Coşkun, yeni yapılacak Diş Hekimliği ve Denizcilik Fakültesi ile TEKNOKENT’in yerlerinin de bu doğrultuda belirlendiğini söyledi.

 

Espiye’ye yapılması planlanan Denizcilik Fakültesi için, Espiye Belediyesi ve Milli Emlak Müdürlüğünce Üniversitemize yer tahsis edildiğini dile getiren Sayın Coşkun, ilçede yapımı devam eden ve yaklaşık 40 milyon liraya malolacak liman inşaatının bitmesi halinde, Sayın Nurettin Canikli’nin girişimleriyle üniversiteye kazandırılan uygulama gemisinin de bu limanda demirleyeceğini söyledi. Fakülte için şart olan simülatör merkezi konusunda da çalışmaların devam ettiğini ifade eden Prof. Dr. Coşkun, fakültenin iki yıl içerisinde aktif hale gelmesini öngördüklerini dile getirdi.

 

Teknokent ile birlikte Bulancak’a kurulması düşünülen Diş Hekimliği Fakültesine yönelik de açıklamalarda bulunan Rektörümüz, şehir merkezine kurulması için büyük çaba harcadıkları fakülteye uygun yer bulamadıklarını belirterek, eski diş hastanesi, eski kadın doğum ve çocuk hastanesi ile özel idare tarafından yaptırılan yeni binayı bu fakülte için istediklerini ancak bunun mümkün olmadığını söyledi. Bir an evvel faaliyete geçmesi için çaba harcadıkları fakülte için Bulancak Belediyesinin kendilerine yer gösterdiğini ve bu konuda her türlü kolaylığı kendilerine sağladığını belirten Rektörümüz, bu nedenle Diş Hekimliği Fakültesinin Bulancak’a kurulması kararının alındığını ifade etti.

 

Giresun Üniversitesi ve Giresun için büyük bir fırsat olarak değerlendirilen Teknokent için hız kesmeden çalışmalara devam ettiklerini belirten Prof. Dr. Coşkun, projenin hayata geçmesi durumunda hem özel sektöre hem de akademisyenlere büyük fırsatlar sunacağının altını çizdi.

 

Rektörümüz, Giresun şehrini ve GRÜ’yü öne çıkarmak için attıkları bir diğer önemli adımın da Teknik Bilimler MYO bünyesinde açtıkları Hafif Silah Sistemleri Teknikerliği Programı olduğunu ifade ederek, bu alanda da özellikle Türk Silah Sanayiindeki ara eleman ihtiyacını karşılamayı amaçladıklarını belirtti.

 

YKS sonrası GRÜ’deki  doluluk oranlarına değinen Rektör Coşkun, YÖK’ün bu yıl değiştirdiği mevzuatın tüm 4 yıllık bölümlere girişi zorlaştırdığını, Türkiye genelindeki bütün üniversitelerin bundan etkilendiğini dile getirerek, buna rağmen GRÜ’nün öğrenci sayısının ek yerleştirmelerle birlikte bu yıl 33 bini aşmasını beklediklerini söyledi.

 

Soru-cevap bölümüyle sona eren basın toplantısına ulusal ve yerel basın temsilcilerinin yanı sıra; Rektör Yardımcıları Prof. Dr. M. Serkan Soylu, Prof. Dr. Canan Çelik ile Prof. Dr. Mustafa Cin, Rektör Danışmanları Dr. Öğr. Üyesi Oktay Karaman, Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Çakmak, Dr. Öğr. Üyesi Abdullah Çelik, Genel Sekreter A. Tevfik Korkmaz ile daire başkanları katıldı.

 

 

ETİKETLER : Rektör Prof. Dr. Cevdet Coşkun Ulusal ve Yerel Basın Temsilcileri İle Bir Araya Geldi bulancak haber giresun haber bulancak giresun
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EĞİTİM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Bulancak Haber
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi