bulancakhaber.net fındık fiyatını ve 10 Dönüm kamu arsasını Milletvekillerine sordu.


Bu haber 2018-09-07 11:06:47 eklenmiş ve 394 kez görüntülenmiştir.

 

Giresun Adalet ve Kalkınma Partisi İl Başkanı Av. Aytekin Şenlikoğlu 06.09.2018 Perşembe günü saat:10.30’da Giresun Uygulama Otelinde kahvaltılı basın toplantısına davetli olarak bulancakhaber.net Genel yayın Yönetmeni Mehmet Yaşar katıldı. 

 

 Ak Parti İl Başkanlığının düzenlediği basın toplantısını bulancakhaber.net basın toplantısının bir kısmını canlı yayın yaptı. Basın toplantısında bulancakhaber.net Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Yaşar fındık ile ilgili olarak geçen haftalarda resmi olmayan İstanbul Milletvekili Nurettin Canikli’nin bir açıklaması olduğunu vurgulayarak bu konuda Giresun Milletvekilleri Cemal Öztürk, Kadir Aydın ve Sabri Öztürk’ün bir açıklama yapıp yapmayacağı sordu. Yaşar tarafından sorulan soruya Giresun Milletvekilleri Cemal Öztürk cevap verdi. 

 

 

Yapılan toplantıda fındık ve diğer sorumuzla ilgili olarak notlarımız aldık. Fakat bizlere gönderilen açıklamayı etik olmak adına yayınlama kararı alarak Giresun Milletvekili Cemal Öztürk’ün toplantı sonrasında bizlerle yaptığı genel değerlendirmeyi siz değerli bulancakhaber.net okuyucularımızla paylaşıyoruz. 

 

 

 

                                                                           Cemal ÖZTÜRK

Giresun Milletvekili

KEİPA Türk Grubu Başkanı

Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi

 

BASIN BÜLTENİ                                                                                                                  ________  06.09.2018

 

 

Sayın Başkanımızın, 6 Eylül 2018 Perşembe Günü Giresun’da Gerçekleşen Basın Toplantısında Fındık Fiyatları İle İlgili Soruya Verdiği Cevaptır:

 

‘’Üzülerek ifade etmek zorundayım ki Türkiye’nin bir fındık politikası yok:

 

Dünyadaki toplam fındık üretiminin %65-70’ini elinde bulunduran ve bunun %85-90’ını ihraç eden bir ülkenin bu alanda belli bir politikasının olmayışı başta fındık üreticisi olmak üzere, taciri, sanayiciyi ve ihracatçıyı olumsuz şekilde etkilemektedir.

 

Her yıl Temmuz ayı geldiğinde fındık fiyatları tartışılmaya başlanıyor Türkiye’de. Herkes, ‘fiyat ne olacak?’ sorusunu sormaya başlıyor. Tartışma aylarca sürüyor. Yılsonuna doğru hafifleyen tartışmalar yeni sezon yaklaşınca tekrar alevleniyor. Maalesef yıllardır böyle sürüp gidiyor.

 

Fındık sektöründe neredeyse tek üretici olan bir devletin belli, herkes tarafından bilinebilen bir politikasının olması gerekir. Öyle olursa istikrar olur ve üretici de sanayici de, ihracatçı da hatta tüketici de ne yapacağını bilir ve pozisyonunu ona göre belirler. Ama maalesef tekrar etmek zorundayım ki Türkiye'nin istikrarlı bir fındık politikası yok.

 

Müdahale alımı şart olmuştur: Burada bir devlet duruşu gerekiyor. Her yıl farklı uygulama istikrarsızlığa neden oluyor. İstikrarlı, kararlı politika gerekiyor.

 

Bakanlar Kurulu açıklanır açıklanmaz 3 Giresun Milletvekilleri olarak Tarım ve Orman Bakanımıza hayırlı olsun ziyaretine gittik. Hoş-beşten sonra konu fındığa geldi. Ana başlıklarla fındık üretimini ve sektördeki sorunları kendisine anlattık. Çok yakın ilgi gösterdi ve en kısa zamanda konuyu görüşmek üzere tekrar bir araya gelme kararı aldık. Bu arada fındık üreten illerin milletvekilleriyle Türkiye Büyük Millet Meclisinde bir araya geldik ve kendi aramızda müzakereler yaptık. O toplantıya FKB Başkanı Sayın Lütfi Bayraktar’da katılmıştı.

 

Ertesi gün ben ve Ordu Milletvekili Sayın Şenel Yediyıldız, Tarım ve Orman Bakanı Sn. Bekir Pekdemirli Bey, TMO Genel Müdürü, Bakan Yardımcısı ve ilgili bürokratların da katıldığı saatler süren uzun bir toplantı yaptık. Konuyu enine boyuna konuştuk. Önemli tespitler yaptık.

 

Biz, Sayın Tarım Bakanıyla görüştüğümüzde sanıyorum dolar 4,5 TL dolaylarındaydı. Aradan geçen 1,5 ay içinde döviz piyasasında yaşadığımız gelişmeleri hepimiz biliyoruz. 7,4 liraya kadar yükselen ve halen 6,5 lira seviyelerinde seyreden dolar fındıkta fiyat tespitini zorlaştırıyor.

 

Şahsi görüşüm Türk fındığının 3 doların altına düşmemesidir. Bilen bilir. Ben başından beri bunu savundum, savunuyorum. Alt çizgi 3 dolar, üst çizgi 4 dolar. Böylece alıcı da satıcı da önünü görebilir. Planlama yapabilir. Ama maalesef öyle olmuyor.

 

Niçin Dolar ya da Euro. Çünkü fındık ihraç ürünü de ondan.

Müdahale alımı mutlaka olmalıdır. Bunun için de müdahale kurumu olmalıdır. Şu anda bu kurum TMO’dur. Ancak yine söylüyorum. Bir ‘’fındık kurumu’’ kurulmalıdır.

Üretici fındığına sahip çıkarsa fiyatları belirleme gücünü korur. Mağdur olmaz. İhtiyacı kadar satıp, kalanını fiyatlar yükselene kadar bekletebilir. Bu sene rekolte düşük olduğundan önemli bir sorun çıkmayacağı kanaatindeyim.

 

2017-18 sezonu 31 Ağustosla sona erdi. Fındıktan elde ettiğimiz ihracat geliri 1.782 Milyon dolar. 2014-15 sezonunda bu 2.800 Milyon dolardı. 1 Milyar Dolar dolar ihracat kaybımız olmuş. Hem de dövize en fazla ihtiyaç duyduğumuz bir dönemde. Korkarım böyle giderse önümüzdeki sezonda bu gelir 1,5 Milyar doların altına düşer.’’

 

 

 

bulancakhaber.net’in böylesi önemli sorusunu not aldığımız halde bizlerle paylaşan başta Giresun Milletvekilleri Cemal Öztürk olmak üzere toplantıya katılan Kadir Aydın ve Sabri Öztürk’e teşekkür ederiz.  Bu sorunun ardından bir başka Bulancak için önemli olan soruyu başta Kadir Aydın olmak üzere Bulancak ilçemiz adına bilgilendirme yaptık. Yaşar, Bulancak için çok önemli olan ve önümüzde ki günlerde sorun olacak olan Karayolları 10. Bölge Müdürlüğü Giresun 104. Şube Şefliğinin kamu yararı adına Bulancak Belediye Başkanlığına kamu yararına kullanılmak üzere terk edilen arsanın özel kişilere müjde olarak sunulmasının yanlışlığını anlattı. Bu alanın kamu yararına hizmet veren Otogar olarak kazandırılmasını bu kazanımla Giresun Piraziz ve Bulancak, hatta Ordu Gülyalı için çok önemli olduğu belirtik. Konuyla ilgili olarak Milletvekilleri notlarını aldıklarını kamu yararına kullanılması için konuyla ilgili olarak araştırma yapacaklarını açıklandı ve toplantı sona erdi.  

 

 

ETİKETLER : bulancakhaber.net fındık fiyatını ve 10 Dönüm kamu arsasını Milletvekillerine sordu bulancak haber giresun haber bulancak giresun av aytekin şenlikoğlu cemal sabri öztürk kadir aydın
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Bulancak Haber
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi